söndag 4 juli 2010

Varannan svensk kan tänka sig att rösta på M

Maria Abrahamson (M) och Margit Urtegård i Almedalen 2010. Min väninna från MKF-utbildningen. Vi bodde tillsammans 5 dagar i Bryssel 2004. 17 moderatkvinnor åkte dit tillsammans efter att vi hade gått en ledarskapsutbildning under 2 års tid.














DN skriver: "Bland de nuvarande och de potentiella M-väljarna anser man att det bästa med partiet är den ekonomiska politiken, skattesänkningarna, Fredrik Reinfeldt, arbetslinjen, och att partiet värnar människors frihet och håller valfriheten högt."

Socialdemokraternas hegemoni och dominans i den svenska politiken är över. Det är nog inte många som sörjer det.

I kväll skall jag lyssna på Fredrik Reinfeldt (M) här i Almedalen. Det blir spännande!

2 kommentarer:

Anonym sa...

att de saknar omtanke om sjuka och arbetslösa glömde du nämna.
det stod i samma artikel och var ett av kraven potentiella väljare ställer till (m).

Margit Urtegård sa...

Hej anonym.

Det handlar om fördomar. M saknar inte omtanke om sjuka och arbetslösa. Hade du hört Fredrik Reinfeldts tal här i Almedalen i kväll så hade du fått tydligt svar på den frågan.

MVH Margit