Oavsett vilken politisk hemvist man har så tror jag att de flesta av oss tycker illa om mygel, småstadskotterier, falskhet och att några utnyttjar sina kontakter på skattebetalares bekostnad. Så har det varit i Strängnäs kommun. Några ryggkliare har haft stora fördelar och därför bildades Strängnäspartiet på början av 90-talet för att kämpa emot denna "maffia". Vissa företagare satt då i knäet på vissa politiker (läs särskilt folkpartiet) i kommunen och höstade så klart stora fördelar av detta.
Strengnäs Tidning skriver: "Europaskolan vill helst köpa den del av Benningeområdet som man i dag hyr för Roggeskolan. Men Margit Urtegård (SP) vill inte se någon försäljning till Europaskolan utan vill att området utvecklas till ett bostadsområde. – Det ska inte bli någon billig försäljning till Europaskolan."
Låt oss klargöra några viktiga fakta. Rektorn till Europaskolan, Thomas Axelsson, sitter i kommunfullmäktige för moderaterna. Han hade inte den goda smaken att avgå samtidigt som han tackade ja till denna tjänst. Ordförande i plan- och byggnämnden, Margaretha Furustrand (FP), är Europaskolans ekonom. Hon har beklagligtvis heller inte förstått hur olämplig denne koppling är. Vicerektorn på Roggeskolan, Fredrik Lundgren (FP), Europaskolans högstadium, är ordinarieledamot i kommunstyrelsens arbetsutskott, ersättare i kommunstyrelsen samt viceordförande i teknik- och fritidsnämnden.
Det som har hänt under den sosseledda majoritetens styrning av kommunen är följande. Man har delat upp Benninge i två tomter; Benninge tre och Benninge två. Man har börjat att titta på en försäljning av en av stadens mest attraktiva och centrala tomter till en friskola. Och deras ekonom sitter som ordförande i den nämnd som har planmonopol över detaljplaneringen av kommunens mark. Det luktar skunk lång väg.
Citat från tidningens nättidning: "Varför ska vi sälja Benninge till Europaskolan? Sälj Karinslundskolan istället. Heja Urtegård du vågar ta bladet från munnen och tala klarspråk. Finns det inte ett testamente ang. marken på Långberget/Benninge? Ingen realisation utan allt ska värderas till marknadspris och om det ev. blir försäljning ska objektet ut på marknaden för att alla ska kunna bjuda. Gynna ingen. Hur ser detaljplanen ut för området???? Miljöanalys plus miljökonsekvens ska till! Vi är många som tycker som du Margit. Ditt inlägg och din förmåga att yttra dig och stå på dig blir bra för då kan man kanske rösta på sp i kommande valet. Politikerna måste ta tillbaka makten från tjänstemännen."
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)


16 kommentarer:
Karinslundsskolan var ideallokaler på Ann Landerholms tid! Varför inte nu också? När den ju faktiskt står tom och är en "strategisk resurs"! Låt den utnyttjas som en sådan då, så att Europaskolan kan få de lokaler de behöver i Strängnäs.
Liknande tankar har jag om Mariefredsnämnden. "Småstadskotterier" är en träffande beskrivning!
Helt klart en komplott Margit..Håller med dig mycket mygel och maffia inom strängnäspolitiken.Bra att du rensar upp och städar hjärnspökena.
Bra Margit!
Vänskapskorruption och småstadskotterier har fått en ansikte till i strängnäspolitiken. Stå på dig, det är dags att väljarna i får beta hur det går till!
Kram, Marie-Louise
Hej Mats.
Björn Lind (FP) sa på kommunstyrelsens arbetsutskott att det var kommunens ansvar och skyldighet att skaffa lokaler till friskolorna. Jag var tvungen att berätta för honom att så inte är fallet. Med en sådan inkompetens i kommunens politiska ledning borde vi vara oroliga, mycket oroliga.
Ja, man kan ju undra varför Europaskolan inte kan köpa Karinslundsskolan i stället. Men, ledningen på Europaskolan har väl kommit på att Benninge är ett mycket mer attraktivt läge.
En stilla undran...
Har våra politiska vänner inte hört talas om ordet "jäv". Men det kanske inte ingår i deras vokabulär. När ska vi få ett slut på den omoral som verkar råda? Kanske efter valet :-)
Somliga har det Stefan. Steven Sjöberg äger en bostadsrätt tvärsöver gatan från det nya området utmed Nygatan (PEAB - gamla Järnia) och är ordförande i den föreningen. Han går alltid ut när bygglov och annat diskuteras för PEABbygget.
Inga-Britt Fors som är direktgranne och sakägare när det gäller nya området Öster Ekeby utanför Mariefred fick vi mer eller mindre tvinga ut från senaste Plan- & Byggmötet. Hon ansåg inte att hon var jävig, men hon ingår i "det stora kringboende motståndet".
Kommunalrådet får ganska ofta traska ut från sammanträden eftersom Kilenkrysset alltsomoftast berörs. Men man ska komma ihåg - det är mycket som avhandlas innan frågan når Kommunstyrelsen där Jens kan delta och påverka.
Mats, huvudproblemet är - som du är inne på - vad som sägs innan de officiella mötena - inte om någon bor i närheten av ett planerat område.
Margit bor ju nära Benninge, men jag tycker att det är bra att hon som känner till området yttrar sig.
Samma tycker jag om fru Fors. Hon har väl fått vara med vid en massa beslut om Målartorp tidigare? VAr det för att hon nu deklarerade en annan uppfattning som hon inte var önskad längre?
Bra Margit! Jag håller med dig om Benningeskolan. Det måste finnas en ekonomiskt bättre lösning för kommunen då Karinslundsskolan står tom. Det är vårt ansvar som politiker att se till kommunens bästa, inte att se till att en friskola kommer över bra lokaler till ett fördelaktigt pris. Jag förutsätter att en ordentlig ekonomisk analys görs av alternativen innan beslut tas.
Hej Christer.
Tack, skönt att du är lika klok som alltid. Du har helt rätt. Vi företräder kommunens alla invånare och skall inte särbehandla friskolorna på något sätt.
Vad som är till det bästa för alla skall vara vårat rättesnöre i politiken och ingenting annat. Ingen svågerpolitik och ingen gräddfil för de rika och välbesuttna och definitivt inget mygel. Skönt att du är med hos moderaterna och kan kyla ner deras entusiasm för de rika.
Moral och etik är viktigt.
Som Margit beskriver det, så var en av orsakerna till Strängnäspartiets start i den lokala politiken 1991, att försöka ta bort den kultur av ”svågerpolitik” som fanns.
Nu ser man åter tydliga tendenser till att denna kultur åter tar för sig, speciellt inom byggnadssektorn.
Nepotism betyder, enligt min synonymordbok, bla vänskapskorruption och det är på pricken vad det hela handlar om. Man menar säkert inget ont utan vill väl och inser då inte att det blir just ”vänskapskorruption”.
Det är egentligen rätt märkligt att just Strängnäs drabbas av detta fenomen med jämna mellanrum.
En av orsakerna tror jag beror på de olika partiernas urvalssystem till inflytelserika poster och positioner.
Här krävs både eftertanke och förutseende hos oss alla.
Erik
Till Mats!
När du säger det ”stora kringboende motståndet”, så är det nog så att de allra flesta ställer sig bakom de punkter som Mariefredsnämnden kom fram till.
Jag tycker det är mycket synd att Mariefredsnämndens ställningstagande inte tas på allvar.
Max 31 fastigheter i området. Det är lika många fastigheter som förra beslutet, som togs 2007 innan upptäckten av salamandrar.
Inga nya tomter utmed den gamla landsvägen. En ridå om en tomtbredd lämnas för att behålla karaktären och landskapsbilden. Från respektive område går GC-väg ut till gamla landsvägen.
Skyddet för gamla landsvägen införs. Vägen är över 100 år och är kulturhistorisk och är den enda del som finns kvar. Alltså ingen in- eller utfartstrafik via gamla landsvägen.
Man anpassar bebyggelsen enligt FÖP beskrivning om lantlig miljö. Med max 6 stora tomter på gärdet som placeras utmed norra skogkanten.
Byggherren bekostar en gång- och cykelväg till Mariefred. Ska påbörjas i samband med start av byggnation.
http://www.strangnas.se/upload/24035/06%20Mariefredsnämnd/2009/10%20Oktober/00.%20Protokoll%20MFN%202009-10-13.rtf
Man säger i handlingarna att man visat ödlorna rimlig hänsyn.
Frågan är om rimlig hänsyn räcker för att leva upp till de lagar och förordningar som finns för att skydda och bevara den större vatten salamandern.
Läser man sedan om artens lekvattenmiljöer och dess aktionsradie på 350 meter, vilket är den yta som den sannolikt har sina landmiljöer och spridningsvägar på så är den mer än troligt att det kommer bli svårt för vattensalamanderns fortlevnad.
Enligt 1a § artskyddsförordningen (1 998:179)
Rådets direktiv 92/43/EEG om bevarande av livsmiljöer samt vilda djur och växter.
Mer hopp om en sund och bevaransvärd landsbygd.
//Cattis
Cattis, bra inlägg!
I detta fall enades MFN om en kompromiss. Vi i MFP hade velat ha färre villor, men att nå samsyn var viktigare. Att kunna enas är bra!
Då blir det väldigt fel när en tjänsteman tolkar beslutet som att det inte var "så noga med antalet hus", efter att ha talat med MFN-ordföranden.
Att PBN kan köra över MFN visar att en kommundelsnämnd utan inflytande i planfrågorna är en halvmesyr.
Betr. Fru Fors, så har hon gått ut tidigare. Oppositionen har inte tagit upp detta. Denna gång var det Fru Fors själv som tog upp frågan.
Cattis har jag svarat på hennes blogg. För tydlighetens skull åter då (OBS! Jag talar inte för majoriteten i P&B): planen anger överhuvudtaget inte antal fastigheter i planen. Endast minimal tomtstorlek.
Frågan om GC-väg hanteras av KS i ett exploateringsavtal vilket P&B skickade med till KS.
Mats, jag börjar undra om du och jag var på samma möte!
Om man delar den totala ytan för tomter inritade i planen med minsta möjliga tomtyta som är 1200m2, så får man 35 nya tomter, kanske t.o.m 36 beroende på hur man delar upp ytorna. Det klart att man kan välja att stycka i 20 tomter, eller 31 tomter, men tror du verkligen att en exploatör gör det???
Jag tycker det är olyckligt när man i diskussionerna kring sådant här försöker påskina något annat än det faktiska väntade resultatet.
Jag uppfattade att varken Stens (max 31 tomter) eller mina yrkanden (återremiss, södra gruppen utgår, gamla landsvägens karaktär, gc-väg) gick igenom.
Ang gc-vägen yrkade jag att "PBN föreslår KS att det i exploateringsavtalet skrivs in att exploatören är med och bekostar gc-väg som ansluts till gc-väg vid Hammaren". Jag uppfattade inte annat än ett avslag, men jag är den förste att hurra om jag har fel!!
I-B Fors var inte den som ställde frågan om hennes ev jäv, utan det var ordförande för nämnden. I kontakterna med kommunens jurist framgick det tydligt att hon inte var jävig i frågan, men att nämnden kunde begära att hon inte deltog i beslutet. I tidigare beslut i ärendet har hon inte ansetts jävig, inte heller T. Fors som har varit med om att ta beslut i MFN.
Enda anledningen till att ordföranden i PBN i vad som närmast kan betraktas som desperat ville ha ut I-B Fors från mötet, är att hon helt ärligt på förmötet deklarerat att hon skulle rösta på en återremiss!
Birgitta E
Tack Birgitta!
För en mycket klargörande förklaring.
//Cattis
Skicka en kommentar